AKTUALITY ZÁKLADNÁ ŠKOLA ČESKÁ


Bulldogs v ZŠ Česká
(ZŠ Česká 1.A, 2.A, 3.AB, 4.A, 5.A, 7.C) 18.6. 2016 sa uskutočnila u nás na škole akcia s názvom ,,Staň sa americkým futbalistom“. Pod vedením profesionálnych amerických futbalistov z tímu Trnava Bulldogs boli pre deti pripravené rôzne aktivity, ktoré si deti mohli vyskúšať. Tréner tímu John Booker priblížil deťom americký futbal v prednáške, do ktorej boli aktívne zapájané aj deti. Samozrejme pripájame aj foto, aby ste videli ako sme si tento deň užili.

Výlet v ZŠ
Dnes dve triedy našej základnej školy spolu absolvovali výlet na Mohylu Rastislava Štefánika a hrad Čachtice. Počasie bolo pekné. Všetci sme sa riadne nakrémovali a vydali na cestu dobýjania Čachtického hradu. Na vrchole našej cesty nás čakal odborný výklad pani sprievodkyne, ktorá ochotne zodpovedala aj na zvedavé otázky detí. Domov sme prišli všetci v maximálnej spokojnosti.

Enviro deň na brannom cvičení"
"V pondelok 30.5.2016 sa ziaci nasej skoly zucastnili branneho cvicenia. Tentorok sa v ramci branneho cvicenia ziaci zakladnej skoly a 8-rocneho gymnazia zucastnili programu pozostavajuceho z netradicnych sportovych a environmentalnych sutazi. Najlepsie timy samozrejme ziskali odmenu".

Siedmaci - školský výlet
Školský výlet siedmakov z Českej je úspešne za nami. Nesieme si so sebou mnoho zážitkov zo splavu rieky Hron, nočnej hry, športových súťaží, zorbing futbalu, jazdy na koni, lezenie na lezeckej stene, streľby zo vzduchovky. Prikladáme niekoľko fotiek.

ŠVP Ždiar - hotel Magura
V dňoch od 16. do 20. mája sa žiaci zo SZŠ Česká a SZŠ Devín stretli spolu v Ždiari v hoteli Magura v krásnom prostredí Monkovej doliny v Belianskych Tatrách. Každý deň spoznávali nových priateľov a zároveň spoločne prežívali týždeň plný dobrodružstiev na túrach, na výlete v Belianskej jaskyni, či počas nočnej hry určenej pre starších žiakov. Večerný program obohatil karneval, music kvíz, diskotéka a taktiež netradičné Vianoce. Deti počas popoludňajšieho programu s animátormi plnili rôzne úlohy, zahrali si futbal a stihli aj úžasnú opekačku na peknom mieste pod lesom, ktorá im vyšla vďaka šikovným animátorom a samozrejme aj vďaka počasiu. Počas týždňa si to najzaujímavejšie a najpodnetnejšie zaznamenávali do denníka zo ŠvP, ktorí priniesli ako darček svojim najbližším.

Ekotopfilm
V pondelok 16.5.2016 sa žiaci tried 5.A, 7.A a 7.C zúčastnili environmentálneho festivalu Ekotopfilm. Žiaci týchto tried videli pásmo krátkych filmov, ktorých cieľom bolo žiakov inšpirovať a motivovať k ochrane prírody a životného prostredia. Okrem pásma filmov bol súčasťou festivalu pre žiakov aj krátky sprievodný program s prezentáciou o ohrozených druhoch vtákov. Filmy sa nám páčili a veríme, že našich žiakov naozaj inšpirovali k aktívnemu zapájaniu do ochrany prírody i životného prostredia v našom bezprostrednom okolí.

Prednášky "Čas premien"
Žiaci našich škôl (5.A, 5.B, 6.A, 7.A, 7.B, 7.C, 8.A, 8.B, 9.C, a Kvarty A/B) v máji absolvovali besedu „Čas premien“. Pani Mgr. Viera Čapová z MPC Bratislava, s ktorou naša škola spolupracuje už 4. rok, besedovala na rôzne témy s chlapcami a dievčatami. Svojou prezentáciou žiakov zaujala. Spočiatku prevládala hanblivosť, ktorá sa ale rýchlo vytratila. Postupne sa rozpútala diskusia o dospievaní, puberte, telesných rozdieloch, vzťahoch ... Čo napríklad zaujalo? (Témy boli, samozrejme, prispôsobené veku žiakov.) - ako sa stať gentlemanom - nástrahy internetu - hygienické návyky - prvé zmeny v dospievaní (žiaci boli rozdelení na chlapcov a dievčatá) - pohlavné choroby - HPV vírus - moje sebavedomie, vzťah k rodičom, dievčatám/chlapcom

Ekotopfilm
V pondelok 16.5.2016 sa žiaci tried 5.A, 7.A a 7.C zúčastnia medzinárodného environmentálneho festivalu Ekotopfilm. Pre žiakov je pripravený kreatívny program – rozdelený na filmový a sprievodný. Filmový program obsahuje inšpiratívne krátke filmy, ktoré svojim príbehom a myšlienkou rozprávajú mladej generácii posolstvá ochrany prírody, fauny, flóry, podpory ekológie a ochrany životného prostredia.

Zápis do 1.ročníka
V dňoch 15.4.-18.4. 2016 sa na školách Česká 10 a Kremeľská 2 uskutočnil zápis budúcich prvákov do 1. ročníka. Budúci prváci sa mohli tešiť na ručné výtvory, ktoré si pre nich pripravili starší žiaci. Tešíme sa, že na našej pribudnú ďalšie usilovné včeličky.

Deň Zeme
Dňa 20. apríla naša škola oslavovala Deň Zeme. Venovali sme tento špeciálny deň na pomoc Zemi a ukázali sme, ako veľmi nám záleží na budúcnosti našej planéty. Mali sme určený aj dress code – oblečenie len vo farbách modrej, zelenej a hnedej. Naši kreatívni učitelia robili počas prvej a druhej vyučovacej hodiny so žiakmi veľmi zaujímavé vzdelávacie aktivity. Žiaci sa dozvedeli o recyklácii, o životnom prostredí a o spôsoboch, ako môžu chrániť našu planétu. Tretia hodina bola venovaná vytvoreniu umeleckého projektu s použitím odpadového a prírodného materiálu. Žiaci prejavili veľkú kreativitu a nadšenie z práce. Ako odmenu dostali zdravé desiaty a diplomy. V školskom klube žiaci zhromaždené odpadky vyhodili do správnych kontajnerov a vyčistili okolie školy. V tento deň sme zažili veľa zábavy, veľa sme sa naučili a dúfame, že všetci budú oslavovať Deň Zeme každý deň!

8.A v kostole
Trieda Kvinta A spolu s triedou ôsmej A navštívili kostol Blumentál . Po poradí : 1. Fadrusov Kríž 2. Vzácny obraz Matky dobrej rady 3. Pohľad na kostol z chorusu 4. Zvon vo veži 5. Zanedbaná vytrína vo veži 6. Pohľad na organ z prízemia kostola

Cyklus prednášok
Aj tento rok žiaci našich škôl absolvujú cyklus prednášok o správnom fyzickom, psychickom a sociálnom vývoji – „Dospievam ...“ pod vedením Mgr. Čapovej. Prednášky sa uskutočnia 25.4.2016 v Devíne, 27.4.2016 a 28.4.2016 v Českej. Budeme sa venovať témam: zdravý rast, správna strava, vývoj osobnosti, svet okolo mňa, vzťah k rodičom, experimenty a riskovanie, vzhľad, plachosť ...

Mat. súťaž Pangea
Dňa 12.4.2016 sa študenti našej školy mali možnosť už druhý rok zapojiť do matematickej súťaže Pangea, 21 vybraných študentov našej školy (7. a 8. ročníka ZŠ, 2. a 3. ročníka bilingválneho gymnázia) súťažilo v štyroch rôznych kategóriach.

Matematická Olympiáda
5.4.2016 sa uskutočnilo okresné kolo MO v kategórii Z8. Našu školu reprezentoval Samuel Stankovič (žiak 8.A) a vyhral 1.miesto. Srdečne blahoželáme!

Beseda so spisovateľom
Dňa 16.3. 2016 nás v škole navštívil spisovateľ Valentín Šefčík. Prišiel žiakom porozprávať o svojej najnovšej knihe, Bola raz jedna láska. Už podľa názvu vieme zistiť, o čom asi je. Knižka na pohľad pekná, farebná, v sebe ukrýva básničky, všetky ladené na tému Láska. Pán spisovateľ nám porozprával, ako knižka vznikala a prečo je práve o láske. Diskutoval so žiakmi o dôležitosti lásky v našich životoch a o všetkých možných druhoch lásky. Dokonca sa nezabudol žiakov opýtať, či už zažili prvú lásku. Žiakov beseda zaujala, boli aktívni a pýtali sa množstvo otázok, na ktoré dostali aj odpovede. Po besede nasledovala krátka autogramiáda. Každí, kto mal záujem, odišiel s originálnym venovaním a podpisom od p. spisovateľa.

Hodina Zeme
Aj tento rok sa naša škola zapája do kampane Hodina Zeme, o ktorej už niekoľko rokov zvykneme informovať našich študentov. Hodina Zeme je najväčšou celosvetovou kampaňou WWF (World Wide Fund for Nature) zameranou na zvýšenie povedomia verejnosti v oblasti klimatických zmien a na Slovensku sa uskutoční už po siedmykrát. Zhasnutím svetla na 60 minút vytvára symboliku spoločnej zodpovednosti za budúcnosť našej planéty a vyzýva ľudí, aby si uvedomili, že k zlepšeniu môže prispieť každý z nás. Tohtoročná Hodina Zeme sa koná v sobotu, 19. marca 2016 od 20:30 do 21:30. Do tohto projektu sa zapájajú mestá a obce, firmy a organizácie, školy i verejnosť nielen zo Slovenska, ale aj z ďalších 171 krajín sveta. A budeme radi, ak sa pridáte aj vy.

Beseda so spisovateľom
Dňa 16.3. o 8:30 sa pre našich tretiakov a štvrtákov uskutoční na našej škole beseda so spisovateľom. Tohtoročným hosťom v rámci marca – mesiaca knihy je spisovateľ Valentín Šefčík, ktorý bude prezentovať svoju novú knižku Bola raz jedna láska. Po besede bude nasledovať aj autogramiáda. Knižka bude možná k zakúpeniu v hodnote 7,-EUR.

Lyžiarsky výcvik
V dátume od 7-11.3 sme absolvovali náš ďalší lyžiarsky kurz pre siedme ročníky SZŠ Česká a SZŠ Devin. Bol to týždeň nezabudnuteľných zážitkov v krásnom horskom prostredí Malá Lučivná. Snehové podmienky nám tento rok až tak neprajú a tak sme museli za snehom cestovať na Kubínsku hoľu. Tam sme sa rozdelili do skupín podľa našich lyžiarskych zručností. Tí, čo stáli na lyžiach a snowboardoch prvý krát sa naučili a tí, čo vedeli sa zdokonalili. Žiaci, učitelia a iňtruktori sme vytvorili jeden skvelý a zohraný tím.

Hviezdoslavov Kubín
Školské kolo 62. ročníka súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín sa uskutočnilo piatok 29.2.2016 v priestoroch ZŠ Česká. Účasť bola naozaj veľká. Spolu 24 študentov zo ZŠ Česká a osemročného gymnázia súťažilo v troch kategóriách. Porota to nemala ľahké, no rozhodla, že do okresného kola postupujú: Martina Mintálová (4.A), Yasmin Vavrová (3.A), Hannah Struhárová (5.A), Emily Rebecca Italy (5.A), Laura Krajčovičová (KB) a Miroslava Hargašová (7.A). Všetkým súťažiacim chceme poďakovať za účasť a odhodlanie. Víťazom blahoželáme a želáme úspešnú reprezentáciu školy v okresnom kole.

Cambridge Academy of English a Kingswood tábor
Cambridge Academy of English, nie je len jedna z ďalších jazykových škôl, ale je to TOP škola, ktorú môžete deťom ponúknuť v rámci jazykových škôl. Všetko čo škola ponúka je na najvyššej úrovni, vrátane výuky, popoludňajšieho programu, výletov, ubytovania a celkovej starostlivosti. A práve preto je cena možno vyššia, ako u niektorých iných škôl. Cambridge Academy of English ponúka študentovi nielen profesionálnu výuku Angličtiny, ale aj možnosť zažiť anglický život a kultúru na vlastnej koži a vrátiť sa domov s vyšším sebavedomím a lepšou Angličtinou. Vy ako bilingválna škola vysokej úrovne môžete ponúknuť Vašim deťom a rodičom produkt, ktorý je overený, prepracovaný a má dlhoročnú tradíciu. Či je to drahé, alebo nie, to už je individuálna otázka pre každého rodiča, ktorý si musí uvedomiť, ak sa už rozhodne poslať svoje dieťa samé do zahraničia, akú kvalitu chce pre neho zabezpečiť. Kingswood Tábor je projekt, ktorý je na Slovensku prvý krát a naša spoločnosť je exkluzívnym zástupcom. Kingswood tábor poskytuje multikultúrne prostredie pre deti od 11-17 rokov, kde sa môžu učiť a precvičovať angličtinu po boku detí z Veľkej Británie. Je ideálnou voľbou pre študentov, ktorí chcú vidieť Britániu a okúsiť britskú kultúru a zároveň zlepšiť svoju angličtinu, ktorá už nie je začiatočnícka a zažiť nezabudnuteľné zážitky mimo domova. V Kingswood sa deti nikdy nebudú nudiť, pretože ponúka obrovské množstvo dobrodružných aktivít na každý deň, k tomu zábavný večerný program a inšpirujúci rad výletov a tento prázdninový program sľubuje, že bude naozaj nezabudnuteľným zážitkom.

Šaliansky Maťko - okresné kolo
16.2.2016 sa uskutočnilo okresné kolo súťaže Šaliansky Maťko. Našu školu reprezentovali: Anna Udičová (2.A ZŠ), Martina Mintálová (4.A ZŠ) a Miroslava Hargašová (7.A ZŠ). Martina Mintálová zo 4.A ZŠ získala pekné 2. miesto v II. kategórii. Srdečne blahoželáme!

Klub Matematikov
Zaujíma Ta matematika? Chceš sa viac dozvedieť o príkladoch z olympiád, pytagoriád,......? Si žiakom 4.,5.,6.,7.,8 roč ZŠ alebo 1., 2. roč.biling.gymnázia a zaujali sme Ťa? Pošli pls mailík do 1.3 2016 svojej triednej :-). Tešíme sa na Teba:-)

Píšeme si navzájom Druháci a tretiaci zo ZŠ Devína a ZŠ Česká Druháci zo ZŠ Devína si pripravili veľmi pekné listy pre nových kamarátov zo ZŠ Česká. Písali o sebe, svojich zážitkoch zo školy a taktiež o tom, čo ich v škole teší a ako svoju školu reprezentujú. Druháci s tretiakmi na ZŠ Česká si podelili listy od detí z Devína podľa spoločných záľub a podľa toho ako ich listy zaujali. Ich úprimné slová nezostali bez odpovede a už teraz prichádzajú prvé odpovede pre druháčikov z Devína, čomu sa druháci nesmierne potešili.

Všedkovedko
Aj naša škola sa zapojila do 7. ročníka súťaže Všetkovedko. Výsledky nás mimoriadne potešili, keďže sme získali pekné umiestnenia: 5.miesto vo svojej kategórií získal Šimon Šuran zo 4.A ZŠ, 8. miesto vo svojej kattegorií získala Martina Lauková zo 3.A ZŠ, 15. miesto vo svojej kategórií získala Sophie Brindová 4.A ZŠ. Gratulujeme. A ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do boja o najmúdrejšieho medzi najbystrejšími.

Matematická Olympiáda
Matematická olympiáda 19.1.2016 sa uskutočnilo okresné kolo MO v kategórii Z5. Našu školu reprezentovala Emily Rebecca Italy (žiačka 5.A) a vyhrala krásne 3.miesto. Srdečne blahoželáme!

Vianočná akadémia
Po vystupeni jednotlivých tried v telocvicni nasledovali tvorive dielnicky, kde si deti mohli vlastnorucne vyrobit predmety s vianocnou tematikou (sviecky, pohladnice. atd) pod dohladom pani uciteliek a vychovávateliek. Ako obcerstvenie sa podaval punc a domace kolaciky od nasich rodicov.

Okresné kolo Nemeckej Olympiády
12.1. 2016 sa na ZŠ Za Kasárňou uskutočnilo okresné kolo olympiády v nemeckom jazyku. Našu školu reprezentovali dve žiačky v dvoch kategóriách. Kamila Hanicová (kat. 1A, 7B ZŠ Devín) sa umiestnila na krásnom prvom mieste a Lucia Laura Bebjaková (kat. 1B, Tercia, Česká) vyhrala druhé miesto. Žiačkám srdečne blahoželáme, tešíme sa z ich výsledkov a Kamilke Hanicovej držíme palce na okresnom kole.

Strom života
Tento rok sa naša základná škola prvý krát zapája do programu Strom života. Strom života ponúka programy environmentálnej výchovy, ktoré sú založené na systémových (holistických) základoch a zameriavajú sa na témy, ako je čistota ovzdušia, vodné a odpadové hospodárenie, biodiverzita, globálne otepľovanie a spotreba energie i na tému ochrany kultúrneho a prírodného dedičstva vrátane záchrany technických pamiatok. Za našu školu sme do programu zaregistrovali tri kluby (kluby stromu života), ktoré sa počas roka zapoja do rôznych aktivít, v rámci hodín biológie, či geografie.

Návšteva Titanicu
Dňa 11.12.2015 sme sa s triedami 5.A ZŠ a Tercia A zúčastnili svetovej výstavy s názvom Titanic. Na tejto výstave sa žiaci oboznámili nielen s osudom tejto lode a jej pasažierov, ale taktiež aj s historickými udalosťami odohrávajúcimi sa v začiatkom 20. storočia. Hneď pri vchode nás čakala vstupenka, ktorá predstavovala palubný lístok na túto transatlantickú loď. Vďaka tejto vstupenke s konkrétnym menom reálneho človeka, ktorý na Titanicu v dobe katastrofy bol, sme prežili celú prehliadku tak, ako konkrétny cestujúci na palbe tejto lode. Bol to mrazivý a neopísateľný zážitok. Každému túto výstavu odporúčame.

Pytagoriáda
V dňoch 9. a 10. 12 2015 sa v Devíne, na Českej konalo školské kolo matematickej PYTAGORÁDY, ktorého sa zúčastnili žiaci tretieho až ôsmeho ročníka. V nasledujúcich kategóriách sa na prvých troch miestach umiestnili: Víťazom srdečne blahoželáme a tým, ktorí dosiahli viac ako 19 bodov budeme držať palce začiatkom marca 2016 v okresnom kole

Školské kolo OAJ
V dňoch 10.12. – 11.12.2015 sa konalo školské kolo OAJ. Gratulujeme účastníkom k ich dosiahnutým výsledkom a želáme veľa šťastia žiakom postupujúcim do OK OAJ a KK OAJ!!! Kategória 1A (5.A, 7.A, 7.C ZŠ) Janegová Laura 5.A Mitáková Nina 7.C Račaková Nina 5.A Kategória 1B (Tercia, Kvarta, 8.A ZŠ) Krajčovičová Laura Kvarta B Kučerák Ondrej 8.A Lužová Monika Kvarta B Kategória 1C (anglofónni) Dew Fabian 8.A Gavlak Sophia 8.A Gavlak Michelle 8.A Kategória 2A (Kvinta) Bauer Simon Christopher Sookyová Žofia Kategória 2C1 (Bilingválne triedy) Mackovičová Nina IV.B Kahajová Simona IV.B Mačák Jozef IV.A Kategória 2C2 (anglofónni) Italy Linda I.A Austenová Alexandra IV.A/Amal Al Faresová II.B Cullen Alex I.D

Exurzia Rakúsko
Dňa 9.12.2016 sa triedy Kvarty A, Kvarty B a siedmej A zúčastnili fyzikálno-technickej exkurzie vo veternom parku v Prellenkirchene a v čokoládovni v Auswirth v Kittsee. Najväčší zážitok sme mali zo vstupu do veterného mlyna. Exkurzia splnila svoj cieľ, nabrali sme veľa nových informácií.

ŠKO zo slovenského jazyka a literatúry
Školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry Povedali by ste si, že to bolo klasické novembrové dopoludnie... Nebolo, na Českej sa súťažilo! 11. novembra sme školským kolom odštartovali 8. ročník OSJL. Súťažilo sa v kategórii C. Účastníkmi boli v žiaci 8. a 9. ročníka ZŠ, tercie A a kvarty A, B osemročného gymnázia. Naši odvážni študenti podstúpili naozaj ťažkú skúšku. Olympiáda pozostávala z troch častí. V prvej časti sme žiakov potrápili čitateľskou gramotnosťou a vedomosťami z gramatiky. Druhá časť pozostávala z transformácie textu. Záverečná časť bola ústna, žiaci si mali pripraviť krátky prejav a následne ho prezentovať pred porotou. Úloha to bola naozaj neľahká, no žiaci aj napriek počiatočnému stresu zvládli túto časť excelentne. Napriek tomu, že všetci boli naozaj šikovní, ako to už býva, porota mohla udeliť len tri miesta. Kategória C 1. miesto: Gabriela Šášovová, TA 2. miesto: Laura Krajčovičová, KB a Marek Weinštuk, KB 3. miesto: Bibiána Barčáková, TA a Linda Polláková, TA Gratulujeme a za účasť ďakujeme všetkým.

ZŠ CUP 2015
Dňa 27.10. 2015 budú naši žiaci reprezentovať školu vo floorbale (ZŠ CUP 2015). Turnaj sa bude konať v škole pre mimoriadne nadané deti - Skalická 1. DRŽÍME PALCE!!!!

Halloween
Dňa 28.10. 2015 (streda) sa uskutoční v našej škole na Českej i v Devíne Halloween, počas ktorého bude prebiehať tematické vyučovanie. Celá škola sa bude niesť v tomto duchu, pretože žiaci prídu prezlečení do halloweenských kostýmov. Atmosféru dotvoria svietniky z tekvíc. Už v utorok sa deti môžu zapojiť do súťaže o najkrajšiu vyrezávanú tekvičku. Kto sa chce zapojiť, prinesie ju triednej učiteľke. Všetci sa na tento deň veľmi tešíme a veríme, že to bude pre deti zážitok.

T5 2015 - Testovanie žiakov 5.ročníka
Dňa 25. novembra sa uskutoční celoštátne testovanie žiakov 5. ročníka. Testovanie je zamerané na zistenie úrovne vzdelania žiakov 5.ročníka v predmetoch slovenský jazyk a literatúra a matematika. Žiaci budú vopred informovaní a poučení o spôsobe, čase a mieste vypracovávania testov. Vyhodnotenie bude prebiehať centrálne v NÚCEM-e.

Súkromné bilingválne gymnázium
Súkromná základná škola
Česká 10
831 03 Bratislava

Telefón:
+421 2 444 50 733 - sekretariát Česká
+421 2 444 50 496 - sekretariát Česká
+421 904 97 96 81 - sekretariát Česká
+421 911 84 88 89 - sekretariát, Kremeľská 2, Devín
+421 911 84 88 89 - riaditeľka základnej školy
+421 911 22 33 88 - zriaďovateľka školy
E-mail:
sekretariat@gymnaziumceska.sk
sekretariat.devin@gymnaziumceska.sk
riaditel@gymnaziumceska.sk

Súkromná materská škola
ROZPRÁVKOVO
Česká 10
831 03 Bratislava

Telefón:
+421 2 444 50 733 - sekretariát
+421 2 444 50 496 - sekretariát
+421 904 97 96 81 - sekretariát
+421 911 848 884 - mobil MŠ
+421 911 22 33 88 - zriaďovateľka školy

E-mail:
sekretariat@gymnaziumceska.sk
sekretariat.devin@gymnaziumceska.sk
riaditel@gymnaziumceska.sk