AKTUALITY ZÁKLADNÁ ŠKOLA ČESKÁ


ukončenie roka
Dňa 30. júna ukončíme školský rok dodovzdaním vysvedčení žiakom 1. stupňa cez 3. vyučovaciu hodinu, žiakom 2. stupňa cez 2. vyučovaciu hodinu.

11.6.2015 Ľubomír Višňovský
Dňa 11.6.2015 navštívil našu školu hokejový reprezentant a slovenská legenda Ľubomír Višňovský. Ľubomír Višňovský reprezentoval Slovensko na desiatich svetových šampionátoch a získal s reprezentáciou tri medaily - striebro v roku 2000, zlato (2002) a bronz (2003). Reprezentoval na ZOH 1998, 2002 a 2006. V reprezentácii v drese s číslom 17 odohral 141 zápasov a dal v nich 18 gólov. V priestoroch telocvične sme spravili s ľubošom pre našich študentov zaujímavú besedu, kde si pre neho žiaci pripravili zaujímavé otázky. Ľuboš bol priateľský a veľmi ochotne všetky zodpovedal. Jeho návšteva bola určite inšpirujúca pre nás všetkých, dodal motiváciu pre ďaľšie generácie a možno nové talenty slovenského hokeja. Ľubošovi ďakujeme a prajeme mu ešte veľa radosti nie len pri hokeji.

Naša krajina
Som rada, že tu žijem, že sa môžem aj ja pýšiť touto malebnou krajinou. Vždy si budem uchovávať v duši obraz Slovenska - domoviny, kam sa vždy môžem vrátiť . Aj takto sa dá poňať presentácia našej krajiny na hodinách Občianskej náuky v 7.A.

čas premien
Aj tento rok nás čakali prednášky času premien, dňa 2.6.2015 k nám zavítali lektorky, ktoré sa venovali triedam 6.A/C, 7.A, 8.D/E, SEKUNDE A, TERCII A/B, KVARTE A. Programy boli obsahovo venované výchove k ochrane reprodukčného zdravia, osvojeniu si správnych hygienických návykov už v dobe dospievania a pomoci pri pochopení vývojových zmien z hľadiska biologického, psychologického a sociálneho pri ceste k dospelosti.

deň matiek na Českej
Žiaci druhého stupňa sa aktívne zúčastnili tvorivých dielní (7.5.2015), v ktorých si mohli vyrobiť krásne brošne pre svoje maminy. Pozrite si fotky.

mdd
Myslíte si, že viete, čo znamená skratka MDD? Možno vám to nikto neprezradil, ale je to MEGA DEŇ DOBRODRUŽSTVA, ktorý je plný zábavy! Pozrite si, čo chystáme:

ŠVP - Vrátna dolina
Tento týždeň sme sa so šiestakmi z Českej aj Devína zúčastnili školy v prírode. Aj napriek nepriaznivej predpovedi počasia sme zažili množstvo úžasných aktivít. Veď posúďte sami z fotiek:

Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča
26. marca sa uskutočnilo bratislavské finále recitačnej súťaže Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča. Súťažiaci sa spolu s porotou stretli v priestoroch reprezentačného bratislavského hotela Tatra. Spolu sa predstavilo 24 recitátorov, odbornú garanciu nad projektom prevzal herec a riaditeľ divadla Astorka Vlado Černý a herec Juraj Sarvaš. Záštitu nad celou kultúrno-spoločenskou akciou prevzali minister kultúry Marek Maďarič, predseda BSK Pavol Frešo a starosta MŠ Staré Mesto Radoslav Štefčík. Popri Vladovi Černom rozhodovali o víťazoch aj spisovateľka Ivana Havranová, spisovateľa scenárista Jozef Heriban, spisovateľka Adriana Macháčová, herečka Soňa Valentová a ďalší. Napriek silnej konkurencii sa Vivien Švecovej z 8.C triedy podarilo vyhrať 3. miesto v kategórii starší žiaci. Svojím recitačným prejavom zaujala porotu s ukážkou od Milana Rúfusa - Ľudmilka.

Detská opera
V pondelok 13.4. boli žiaci prvého stupňa na výchovnom koncerte. Umelci im ukázali, ako aj opera môže byť zaujímavá, ako sa i spevom dá vyznať láska. Bolo to príjemné spestrenie vyučovania a zároveň i zážitkové učenie hudobnej a etickej výchovy.

Okresné kolo súťaže Hviezdoslavov Kubín
Prvý aprílový deň víťazi školského kola Hviezdoslavovho Kubína súťažili už v 61. ročníku v okresnom kole. Tento rok bola súťaž organizovaná v priestoroch ZŠ Za kasárňou 2. Okresného kola sa zúčastnili: Dávid Hošťák, 2.B Zš Monika Pašmíková 2.B Zš Nina Račáková, 4.A Zš Emily Rebecca Italy, 4.A Zš Mária šuleková, SA, osemročné gymnázium Vraví sa, že odvážnym šťastie praje... Prialo i našim žiakom. Emily Rebecca Italy získala pekné 3. miesto v 2. kategórii - próza. Najviac sa darilo, síce mladšiemu, no o to úspešnejšiemu, Dávidovi Hošťákovi z 2.B. Krásny prednes predniesol porote s ukážkou od Miroslava Válka: Ako sa Kubo stratil. V 1. kategórii - poézia sa stal absolútnym víťazom a postupuje do krajského kola. Ďakujeme za reprezentáciu školy, srdečne blahoželáme oceneným a Dávidovi želáme veľa úspechov v ďalšom kole tejto obľúbenej recitačnej súťaže.

výlet na Slavín
V piatok 20.3.2015 sa 4.A spolu s 3.A vybrali na výlet na Slavín. Pamätník, ktorý pripomína pamiatku sovietskych vojakov, ktorí oslobodzovali pred sedemdesatimi rokmi Bratilavu, sa premenil na veľkú pozorovateľňu zatmenia Slnka. Všetci sme sledovali tento výnimočný prírodný jav cez charizmatické zváračské sklá a špeciálne okuliare. Keďže energie bolo viac ako sme stihli spotrebovať , zamierili sme na Bratislavský hrad a z neho priamo na italiano zmrzlinu na Hviezdoslavovom námestí. Zvyšky energie sme venovali nástupu do električky číslo 4 a ceste späť do školy.

Didaktické hry
Dňa 30.apríla išiel celý 1.stupeň SZŠ na didaktické hry. Keďže nám však počasie príliš neprialo, vybrali sme si alternatívny program, pre deti možno i atraktívnejší - návštevu v Buppi centre. Deti sa dosýta vybláznili, zaskákali si na trampolínach, zajazdili na autíčkach...a doobedie im uletelo ako ten vietor, ktorý vonku fúkal.

matematický klokan
Dňa 23.3. písalo 23 žiakov našej školy súťaž KLOKAN. Otestovali si tak svoje vedomosti a logické myslenie v matematike. Výsledky sa dozvedia 13.apríla na www.matematickyklokan.sk, podľa svojich kódov.

Detské múzeum
V piatok 20.3. naši prváci a druháci ZŠ navštívili Detské múzeum, kde pre nich pracovníci pripravili rôzne aktivity pri príležitosti Dňa Zeme. Žiaci spoznávali, ako plytváme el.energiou,vodou... Taktiež sa učili, ako týmito dôležitými vecami treba šetriť . . Učili sa tvoriť si výrobky z recyklovaných materiálov a čuduj sa, nepotrebovali žiadne drahé hračky...stačil im obyčajný papier . Bol to pre žiakov veľmi pekný zážitok, ktorý sme zakončili pozeraním zatmenia slnka pri Dunaji.

výstava - povolania
Ž;iaci 6., 7., a 8. ročníka ZŠ sa v stredu 18.3.2015 zúčastnili expozície výstavy Prvé detské mesto povolaní na Slovensku, v BoryMall v DNV. Tu si mohli výskušať rôzne druhy povolania, ktoré boli kreatívne spracované do malých domčekov.

Karneval
Fašiangové oslavy sme zavŕšili poriadnym vybláznením sa na školskom karnevale. Masky svoju energiu dobili dobrotami z karnevalového bufetu. Pozrite sa sami, ako sme sa zabávali!

Európa v škole - okresné kolo
Hlásime ďalší úspech našich žiakov a pozývame všetkých na vernisáž výstavy a slávnostné odovzdávanie cien víťazom súťaže, ktorá bude v Kultúrnom stredisku na Vajnorskej ulici č.21 dňa 10.marca o 14hod.

matematická súťaž
Dňa 11.3.2015 (streda) sa v priestoroch školskej jedálne počas 3. vyučovacej hodiny uskutoční školské kolo matematickej súťaže PANGEA. Na súťaži sa zúčastnia vybraní žiaci 7. a 8. ročníka ZŠ, ako aj 1.,2. a 3. ročníka BG, aby reprezentovali našu školu. Koordinátor: Mgr. Katarína Tihelková

Krajské kolo Olympiády v anglickom jazyku
Linda Italy z 8.D sa umiestnila na 1. mieste v krajskom kole OAJ v kategórii 1C a postupuje do celoštátneho kola, ktoré sa uskutoční 31.03. a 1.04.2015.

Európa v škole
Aj tento rok sa naša škola zapojila do programu európskeho myslenia . žiaci tried 6.A, 6.C, 7.A, 8.D, 8.E, SA, TA, TB sa potrápili témami: Voda pre život a Vzdelanie je tu pre všetkých. Zo súťažných prác vybrala porota v zložení: Mgr. Šóšiková, Mgr. Šnejtová, Mgr. Solčanská práce šikovných žiakov: Ema Rozembergová 7.A, Peter Krutil a kolektív 6.C, Ninka Mitáková 6.C, Michelle Bogdanová TB, Ema Longaverová TA, Gabriela Šášovová SA a Marek Weinštuk TB. Gratulujeme výhercom školského kola a držíme im palce v ďalších kolách.

Výroba darčekov
Na hodinách Vv a Hv sa nám podarilo pripraviť takéto krásne mačičky pre našich nových prichádzajúcich prváčikov. Veríme, že im prinesú šťastie a bude sa im u nás páčiť. žiaci 6.A , 6.C , 7.A a SA

Lyžiarsky kurz
Takto sme sa zabávali počas nášho lyžiarskeho kurzu v Jasnej. Všetci sme sa v lyžovaní zdokonalili a počasie nám tiež prialo.

Okresné kolo Geografickej olympiády
Vo štvrtok 5.2.2015 sa koná okresné kolo Geografickej olympiády pre žiakov základných škôl a osemročných gymnázií. V okresnom kole konajúcom sa na Zš na Hubeného nás budú reprezentovať: Kategória G (5. ročník Zš): Michal Hanzel a Matej Kopčík (obaja 5.A) Kategória F (6. a 7. roč. Zš, 1. a 2. roč. OG): Mirka Hargašová (6.A), Samuel Stankovič a Ivan Chodák (obaja 7.A) Kategória E (8. a 9. roč. Zš, 3. a 4. roč. OG): Lenka Senkovičová (Kvarta A), Adam Novysedlák a Paulína Ravluková (obaja Tercia A) Držíme palce!

Výsledky školských kôl olympiády z FJ
Dňa 29.1.2015 sa uskutočnilo školské kolo olympiády z francúzskeho jazyka. V kategórii 1B sa umiestnili: 1.miesto: Marek Weinštuk trieda TB 2.miesto: Alex Cullen trieda 8.D 3.miesto: Linda Italy trieda 8.D V kategórii 2B sa umiestnili: 1.miesto: Sára Natalie Mártonová trieda 4.C 2.miesto: Zuzana Síbertová trieda 5.D 3.miesto: Simona Čaputová trieda 3.C Výhercom a všetkým zúčastnením srdečne blahoželáme.

Výsledky školských kôl biologickej olympiády
Súkromné gymnázium: Kat. A: 1. miesto: Kompaueróvá Michaela, 5.A 2. miesto: Farmerová Xénia, 5.A Kat. B: 1. miesto: Kovácsová Lenka, 2.A 2. miesto: Kahajová Simona, 3.A Kat. C: 1. miesto: Senkovičová Lenka, KA 2. miesto: Weinštuk Marek, TB Všetci títo súťažiaci postupujú do krajského kola (kat. A, B), resp. okresného kola (kat. C). Súkromná základná škola: Kat. C: 1. miesto: Turian Adam, 8.C (Devín) 2. miesto: Frank Martin, 8.D Všetci títo súťažiaci postupujú do okresného kola. Výhercom blahoželáme a prajeme veľa úspechov v ďalších kolách.

Šaliansky Maťko
Dňa 11.12.2014 sa konalo školské kolo v prednese slovenskej povesti Šaliansky Maťko. 22.ročník súťaže sa opäť niesol v slávnostnom duchu, žiaci súťažili v 2 kategóriách. Spolu sa stretlo v školskom kole 15 žiakov. Víťazi jednotlivých kategórií postupujú do obvodného kola, ktoré sa uskutoční na ZŠ s MŠ Za kasárňou 2 Bratislava, želéme im veľa úspechov.

Súťaž Pytagoriáda
Dňa 10.12.2014 sa uskutočnila školské kolo matematickej súťaže Pytagoriáda pre vekové katorórie P3, P4, P5. Dňa 11.12.2014 sa uskutočnila školské kolo matematickej súťaže Pytagoriáda pre vekové katorórie P6, P7, P8. Pozrite si výsledky školského kola Pytagoriády 2014/2154 SZŠ , Kremeľská 2, Devín Do ďalšieho kola v marci postupuje najúspešnejší riešiteľ z každej kategórie.

exkurzia
Dňa 29.októbra 2014 sa žiaci 3.a 4. ročníka zúčastnili exkuzie do Prietrže. Papiernička v Prietrži je manufaktúra na ručnú výrobu papiera, jediná na Slovensku. Najprv ich oboznámili s históriou papiera a v susednej miestnosti im ukázali technológiu výroby papiera. Žiaci mali možnosť vyrobiť si vlastný originálny papier z bavlny. Po návšteve Prietrže sme sa vybrali do rodného domu Milana Rastislava &Štefánika do obce Košariská. Videli sme mnoho jeho osobných vecí, úlovky z ciest, jeho rodinu, uniformy a dozvedeli sme sa mnoho zaujímavých informácii o jeho živote. Na takto poučne i príjemne strávený deň budeme radi spomínať, a to aj pri pohľade na fotky.

čo sme sa dozvedeli na vlastivede
Deti sa rady dozvedajú nové veci o svete, v ktorom žijú, ako aj o rodine, do ktorej patria. Na Vlastivede mali prezentácie o svojich predkoch. Doniesli aj staré fotografie a rôzne predmety po starých a prastarých rodičov ako napr. brošne, fotoaparát, petrolejovú lampu.

mesiac úcty k starším
Takto si žiaci v 4.A pripomenuli október - mesiac úcty k starším a vyrobili pre svojich starých rodičov krásne srdiečka.

deň jablka
Aj tento rok sme si na našej škole pripomenuli Deň jablka, žiaci pri vstupe do budovy dostali možnosť vziať si jablko na raňajky/desiatu. Odzneli heslá: Jablko pre zdravie! Jablko chráni mozog! Jablko ťa ochráni pred chrípkou! ... Ďakujem žiakom zo 7.A: Ľubke Luščanovej, Ivkovi Chodákovi a Ondrejovi Kučerákovi za aktívnu účasť na tomto dni.

deň ovocia a zeleniny -Česká
V mesiaci október je vyhlásený Svetový deň jablka a my sme si tento deň na našej škole pripomenuli 15. októbra. Jablko ;sladké, voňavé, šťavnaté... Jablko je jedno z najzdravších druhov ovocia. Už malé dieťa vie, že jablko skvelo chutí a že je zdravé. Každý šťavnatý kúsok jablka znásobuje telo energiou, spoľahlivo uhasí smäd a dobre zasýti. Jablká najlepšie chutia priamo zo stromu, no určite nepohrdnete krásne vyzdobenou misou plnej šťavnatých, ale hlavne zdravých dobrôt. Preto sme v tento deň jabĺčka ale aj iné zdravé dobroty ozdobovali, vytvárali krásne dekorácie a potom ich ochutnávali, vypracovávali vitamínové úlohy.

plavecký výcvik - Česká
Prihlásení žiaci sa zúčastnia plaveckého výcviku v bazéne v Slovnafte. Termín: 7.,8.,9.,10.,13.,14. a 15.10.2014 V čase: 14:00 - 15:00 (Odchod zo školy o 13:25, návrat cca o 15:45- v závislosti od dopravnej situácie) Viac info u triednej učiteľky.

Súkromné bilingválne gymnázium
Súkromná základná škola
Česká 10
831 03 Bratislava

Telefón:
+421 2 444 50 733 - sekretariát Česká
+421 2 444 50 496 - sekretariát Česká
+421 904 97 96 81 - sekretariát Česká
+421 911 84 88 89 - sekretariát, Kremeľská 2, Devín
+421 911 84 88 89 - riaditeľka základnej školy
+421 911 22 33 88 - zriaďovateľka školy
E-mail:
sekretariat@gymnaziumceska.sk
sekretariat.devin@gymnaziumceska.sk
riaditel@gymnaziumceska.sk

Súkromná materská škola
ROZPRÁVKOVO
Česká 10
831 03 Bratislava

Telefón:
+421 2 444 50 733 - sekretariát
+421 2 444 50 496 - sekretariát
+421 904 97 96 81 - sekretariát
+421 911 848 884 - mobil MŠ
+421 911 22 33 88 - zriaďovateľka školy

E-mail:
sekretariat@gymnaziumceska.sk
sekretariat.devin@gymnaziumceska.sk
riaditel@gymnaziumceska.sk